მარო მაყაშვილის ხსოვნისადმი მიძღვნილი ღონისძიება.
2017 წლის 8 მარტს ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა სკოლის ისტორიის დეპარტამენტის სტუდენტურმა კლუბმა -  „UG ისტორიკოსთა კლუბი“ – საქართველოს უნივერსიტეტში ჩაატარა საქართველოს დამოუკიდებლობისათვის მებრძოლი ქალის, საქართველოს ეროვნული გმირის მარო მაყაშვილის ხსოვნისადმი მიძღვნილი საღამო.
ნაჩვენები იქნა გია ჭუბაბრიას დოკუმენტური ფილმი, „გაფითრებული თებერვლის ლანდი“, რომელიც ეძღვნება მარო მაყაშვილს. კინოჩვენების შემდეგ ჩატარდა ვიქტორინა თემატურ კითხვებზე და გამოვლინდა ორი გამარჯვებული, რომლებსაც გადაეცათ კინოს ბილეთები. სტუდენტებს ესაუბრა ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა სკოლის ისტორიის დეპარტამენტის პროფესორი თამარ ქორიძე.
ღონისძიებას  ესწრებოდნენ საქართველოს უნივერსიტეტის ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა  და სხვა სკოლების სტუდენტები და ლექტორები.
ღონისძიება ორგანიზებული იყო   სტუდენტური კლუბის -  „UG ისტორიკოსთა კლუბი“ - წევრების :  ანა ნანობაშვილის, თამარ ინასარიძის, სოსო ბუჩუკურის, ზურა ცინცაძისა და ლაშა ქებურიას მიერ.

To the Memory of Maro Makashvili
On March 8, 2017 at the University of Georgia students’ club “UG Historians Club” (Department of History, School of Humanities, the University of Georgia) organized a special event dedicated to the memory of national hero Maro Makashvili, who died in the struggle for the impendence of Georgia in 1921.
In the context of   this event students: a) could see Gia Chubabria’s documentary film "Shadow of Pale February" dedicated to Maro Makashvili; b) two winners  of a competitive quiz got movie tickets,  and c) participated in a discussion conducted by professor Tamar Koridze (department of history).
The audience was  students and faculty  of  the School of Humanities, and the other schools of  the University of Georgia. This event was organized by the “UG Historians Club” members: Ana Nanobashvili, Tamar Inasaridze, Soso Buchukuri, Zura Tsintsadze, and Lasha Keburia.