24-25 ოქტომბერს, საქართველოს მედიცინის საერთაშორისო სტუდენტთა საზოგადოების (GIMSOC) ორგანიზებით, გაიმართა საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია "MedCon 2025", რომელიც მიეძღვნა თემას: „ინფექციური დაავადებების მედიცინის განვითარება მტკიცებულებებზე დაფუძნებული კვლევის, პროფესიული თანამშრომლობისა და ინოვაციური ჯანდაცვის გადაწყვეტილებების გზით“.
ჯანმრთელობის მეცნიერებების სკოლის მედიცინის პროგრამის სტუდენტებმა წარმატებით მიიღეს მონაწილეობა კონფერენციაში შემდეგი კვლევებით:
• ფარვინ მოზაფარი - Integration of AI and Multi-omics for Diagnosis and Treatment of Antimicrobial Resistance in Infectious Disease
• გისუ ფარჰანი - Latent TB Screening in Healthcare Workers: A Comparative Evaluation of IGRA and TST at Baseline and One-Year Follow-Up in a High-Burden Setting
აღსანიშნავია, რომ ფარვინ მოზაფარის პოსტერული პრეზენტაცია ყველაზე ინოვაციურ და საინტერესო კვლევად დასახელდა, გისუ ფარჰანი დაჯილდოვდა ნომინაციაში – საუკეთესო მომხსენებელი.

On October 24-25, Georgian International Medical Student Society (GIMSOC) organized the international scientific conference "MedCon 2025", dedicated to the topic "Advancing infectious disease medicine through evidence-based research, professional collaboration, and innovative healthcare solutions".
Students of the Medicine Program of the School of Health Sciences successfully participated in the conference with the following research:
It is noteworthy that Parvin Mozafari's poster presentation was named the most innovative and interesting research, while Gisoo Farhani was awarded the Best Presenter award!