4-6 ოქტომბერს ჩატარდა „ემორი-საქართველოს სუფთა ჰაერის კვლევითი საგანმანათლებლო პროექტის“ (#49777-NCDC) ყოველწლიური მეორე შეხვედრა. შეხვედრაში მონაწილეობდნენ ექსპერტები ემორის და ჯორჯ ვოშინგტონის უნივერსიტეტებიდან, საფრანგეთის ჯანმრთელობის სამინისტროს გარემოს დაცვის ოფისის, საქართველოს გარემოს ეროვნული სააგენტოს, საქართველოს დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის, საქართველოს უნივერსიტეტის ჯანმრთელობის მეცნიერებების სკოლის და სამედიცინო უნივერსიტეტის აკადემიური პერსონალის წარმომადგენლები, ჯანმრთელობის მეცნიერებების სკოლის საზოგადოებრივი ჯანდაცვის სადოქტორო პროგრამის დოქტორანტები.
საქართველოს უნივერსიტეტი მეორე წელია თანამშრომლობს ფოგარტის სუფთა ჰაერის საგანმანათლებლო-კვლევითი პროგრამის გუნდთან (The Fogarty Clean Air Research and Education (CARE) program). პროგრამა წარმოადგენს საქართველოს დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის(NCDC), გარემოს ეროვნული სააგენტოს, ემორისა და ჯორჯ ვაშინგტონის უნივერსიტეტებს შორის სტრატეგიულ თანამშრომლობას. პროექტის მიზანია საქართველოში არაგადამდებ დაავადებებთან და გარემოს ჯანმრთელობასთან დაკავშირებული კვლევების ჩატარების შესაძლებლობების განვითარება ტრენინგების, სწავლებისა და პრაქტიკის გზით.
სამუშაო შეხვედრის განმავლობაში ჯანმრთელობის მეცნიერებების სკოლის საზოგადოებრივი ჯანდაცვის სადოქტორო პროგრამის დოქტორანტებმა, რომლებიც მონაწილეობენ ფოგარტის სუფთა ჰაერის საგანმანათლებლო-კვლევითი პროგრამაში, წარმოადგინეს საკუთარი სადოქტორო ნაშრომის ფარგლებში მიმდინარე ეტაპზე შესრულებული სამუშაო.

On October 4-6, 2023, was held the second annual meeting of the Emory-Georgia Clean Air Research and Education Project (#49777-NCDC). The meeting was attended by experts from Emory and George Washington universities, representatives of the Environmental Protection Office of the French Ministry of Health of France, National Environmental Agency of Georgia, the National Center for Disease Control and Public Health of Georgia, the academic staff of the School of Health Sciences of the University of Georgia and the Medical University, students of the Doctoral Program in Public Health of the School of Health Sciences.
This is the second year that the University of Georgia has been cooperating with the team of the Fogarty Clean Air Research and Education (CARE) program. The program is a strategic collaboration between Georgia's National Center for Disease Control and Public Health (NCDC), the National Environmental Agency, Emory and George Washington Universities. The goal of the project is to develop the capacity to conduct research related to non-communicable diseases and environmental health in Georgia through trainings, education and practice.
During the workshop, doctoral students of the Doctoral Program in Public Health of the School of Health Sciences, who participate in the Fogarty Clean Air Education and Research Program, presented the work done in the current stage within their doctoral thesis.