საქართველოს უნივერსიტეტის რექტორი ოქსფორდში სიტყვით გამოვიდა
22 მაისს, ოქსფორდში, “The Academic Union-ის“ ორგანიზებით, გაიმართა საჯარო დებატები თემაზე „მომავლის უნივერსიტეტი“. ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღო საქართველოს უნივერსიტეტის რექტორმა - კონსტანტინე თოფურიამ და აუდიტორიის წინაშე ისაუბრა უნივერსიტეტებს შორის თანამშრომლობის მნიშვნელობაზე.
საჯარო დებატების ფარგლებში განხილული იყო შემდეგი საკითხები:
• მომავლის უნივერსიტეტის იდეა და მიზანი;
• მომავლის უნივერსიტეტების ბიზნეს მოდელი;
• რას და როგორ ისწავლიან სტუდენტები;
• რა როლს თამაშობენ უნივერსიტეტები გრძელვადიან სწავლებაში;
• როგორ შეიძლება სუტდენტები ჩავრთოთ უნივერსიტეტის განვითარებაში;
• დგას თუ არა სასწავლო პროგრამის შეცვლის საჭიროებაა;
• აქვს თუ არა უნივერსიტეტს მომავალი ეფექტური ონლაინ სწავლების სტრატეგიის გარეშე?;
• უნივერსიტეტებს შორის თანამშრომლობის მნიშვნელობა.
ღონისძიების ბოლოს შეხვედრის მოდერატორმა, პროფესორმა რუი ვერდემ საქართველოს უნივერსიტეტის რექტორს, კონსტანტინე თოფურიას გადასცა დებატებში ექსპერტის სერტიფიკატი.
შეგახსენებთ, რომ საერთაშორისო ასოციაცია - “Academic Union” 30 ქვეყნიდან აერთიანებს წამყვანი უნივერსიტეტების რექტორებს, მკვლევარებს და მეცნიერებს.  Academic Union მიზნად ისახავს პროფესიული კავშირების გაღრმავებას, სასწავლო მეთოდიკის განვითარებას და სხვადასხვა კულტურულ - საგანმანათლებლო ღონისძიებების დახმარებით, საზოგადოების პროგრესში საკუთარი წვლილის შეტანას.

Rector of the University of Georgia Delivered a Speech in Oxford, England
On 22nd of May, Academic Union Oxford hosted a public debate on: “Universities of the Future” in Oxford, England.
Rector of the University of Georgia - Konstantine Topuria delivered a speech on the following topic: “Universities should cooperate, not compete”.
Within the scope of the public debate, various issues were discussed, including:
·         Is there a crisis of classical university models when passing from industrialism to the information age?;
·         The idea and purpose of the future university;
·         What will universities’ business model be?;
·         How do you see the university campus of the future?;
·         How and what will students be learning?;
·         What role do universities play in lifelong learning?;
·         How can students be involved in shaping universities?;
·         Does giving students practical skills help them find work faster?;
·         Does the university have a future without an effective online learning strategy?;
·         Universities should cooperate, not compete.
At the end of the meeting Moderator Prof. Dr. Rui Verde, Director of the Academic Union Executive Programs handed the Certificate of an Expert in the Debate to Dr.Konstantine Topuria.
At the moment, The Academic Union unites more than 240 leading Rectors and outstanding scientists from 30 countries in the world. The Academic Union strives to consolidate the efforts of scientists, educators and industrialists to develop professional connections, improve educational methods, and to contribute in humanitarian and social progress.