27 ოქტომბერს, არიზონის სახელმწიფო უნივერსიტეტის (აშშ) პროფესორმა ივეტა სილოვამ საქართველოს უნივერსიტეტში ჩაატარა საჯარო ლექცია თემაზე - გლობალიზაცია, პოსტ-სოციალისტური ტრანსფორმაცია და განათლება: ცოდნის წარმოებისა და ყოფის კოლონიურობის შეწყვეტა.
პროფესორი სილოვა მარი ლუ ფულტონის განათლების სკოლის გლობალური ჩართულობის ასოცირებული დეკანია. ის საქართველოს USAID-ის პროგრამის „განათლება მომავლისთვის” ფარგლებში ესტუმრა.
საჯარო ლექციას და განხილვას მოდერატორობა გაუწია ქეთი ცოტნიაშვილმა, განათლების მკვლევარმა, USAID განათლება მომავლისთვის პროგრამის განათლების კონსულტანტმა, რომელმაც ცოტა ხნის წინ, პროფესორ სილოვას ხელმძღვანელობით დაიცვა სადოქტორო დისერტაცია.
ლექციას ესწრებოდნენ სხვადასხვა უნივერსიტეტების პროფესორები, დოქტორანტები და სტუდენტები. ლექციის შემდეგ გაიმართა საინტერესო დისკუსია დამსწრე საზოგადოების აქტიური ჩართულობით.
🇺🇸🇬🇪 USAID-ის პროგრამა განათლება მომავლისთვის საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან, ამერიკის შეერთებული შტატების (აშშ) არიზონის სახელმწიფო უნივერსიტეტთან, საქართველოს უნივერსიტეტთან და აშშ-ის სკოლების მსოფლიო ქსელთან პარტნიორობით მიმდინარეობს. პროგრამას ახორციელებს საერთაშორისო განვითარების საკონსულტაციო კომპანია ქემონიქსი.

On October 27, Dr. Iveta Silova, the Associate Dean of Global Engagement and Professor at Mary Lou Fulton Teachers College at Arizona State University, held the public lecture titled: Globalization, Post-Socialist Transformations, and Education: Interrupting the Coloniality of Knowledge Production and Being at the University of Georgia.
Dr. Iveta Silova visited Georgia within the framework of the • USAID Educating The Future program.
The lecture and the discussion were moderated by education researcher and education consultant at USAID Educating the Future program Keti Tsotniashvili, who recently defended her doctoral dissertation under the supervision of Dr. Silova.
The lecture was attended by professors, doctoral candidates, and students at various universities. After the lecture, an interesting discussion was held with the active participation of the attending community.
🇺🇸🇬🇪 USAID Educating the Future is executing in partnership with the Ministry of Education and Science of Georgia, Arizona State University (ASU), The University of Georgia (UG), and One World Network of Schools (OWNOS). The program is implementing is implemented by Chemonics International Inc.