საჯარო ლექცია: ჰოლოკოსტის გაკვეთილები XXI საუკუნის ცენტრალური ევროპისათვის
2018 წლის  18 ივნისს პროფესორმა  ანა-მარია ორლა-ბუკოვსკამ   იაგელონის უნივერსიტეტი, კრაკოვი, პოლონეთი ვიშეგრადის ფონდის გრანტის ფარგლებში და  საქართველოს უნივერსიტეტის ხელოვნებისა და ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა სკოლის ისტორიის დეპარტამენტის  ინიციატივით, ჩაატარა  საჯარო ლექცია: ჰოლოკოსტის გაკვეთილები XXI საუკუნის ცენტრალური ევროპისათვის.
ლექციას ესწრებოდნენ საქართველოს უნივერსიტეტის, ევროპული  უნივერსიტეტისა და ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის  სტუდენტები და პროფესორები.
ლექციის ბოლოს მონაწილეებმა ხელი მოაწერეს - პეტიციას  მიმართულს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსადმი (ინიციატივა ეკუთვნის საქართველოს უნივერსიტეტის ისტორიის დეპარტამენტს),   რათა საქართველო მიუერთდეს სტოკჰოლმის დეკლარაციას 2000  და „ჰოლოკოსტის ხსოვნის საერთაშორისო ალიანს“, რომელიც აერთიანებს 31 ქვეყნის მთავრობასა და ექსპერტებს. ამ ალიანსის მიზანია: გაძლიერდეს და ხელი შეეწყოს ჰოლოკოსტის ხსოვნის, სწავლებისა და კვლევის შემდგომ განვითარებას.

Public Lecture: The Lessons of the Holocaust for 21st Century Central Europe
On June18, 2018 Prof. Anna-Maria Orla-Bukowska, a social anthropologist, the Institute of Sociology of the Jagiellonian University, Kraków, Poland in the frame of International Visegrad Fund’s Vusegrad University Studies Grant, and by the initiative of the Department of History, School of Arts and  Humanities, the University of Georgia,  conducted public lecture on:  The Lessons of the Holocaust for the 21st Century Central Europe’.
Students and professors, the University of Georgia, European University, Iv. Javakhishvili Tbilisi State University  participated in this event.
At the end of the public lecture participants signed a Petition to the Ministry of Education and Sciences of Georgia to join to the 2000 Stockholm Declaration, and the International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA), which unites governments and experts of 31 countries to strengthen, advance and promote Holocaust education, research and remembrance. This Initiative was proposed by the Department of History, the UG.