ნატა სტურუა არის სამართლის დოქტორი, მან განათლება მიიღო თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში და ვენის სახელმწიფო უნივერსიტეტში. იგი არის გერმანიის ჰერთის მართვის სკოლის აკადემიის კურსდამთავრებული.
ის წლების განმავლობაში მუშაობს განათლების სფეროში, საჯარო ორგანიზაციებში და კერძო კომპანიებში. პარალელურად ასწავლის სხვადასხვა უნივერსიტეტში.
2017 წლიდან არის საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობის და სოციალური დაცვის სამინისტროს შრომის მედიატორი. იგი თანამშრომლობს სხვადასხვა საერთაშორისო ორგანიზაციებთან, როგორც სამართლებრივი ექსპერტი. 2016 წლიდან არის საქართველოს უნივერსიტეტის გუნდის მწვრთნელი მედიაციის საერთაშორისო კონკურსებში. მისი მწვრთნელობით გუნდმა 2019 წელს საერთაშორისო სავაჭრო პალატის მიერ ორგანიზებულ კონკურსში მესამე საპრიზო ადგილი დაიკავა.
მას აქვს გამოქვეყნებული ნაშრომები, როგორც შრომის სამართლის, ისე მიგრაციის, მომხმარებელთა უფლებების სფეროში.

Nata Sturua is a Doctor Juris. She studied at Tbilisi State University and at the University of Vienna. She graduated from the Academy of Hertie School of Governance. For years she has been working in the education sector in both the public and private sectors. She teaches at different universities.
Since 2017 she is a mediator of Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labor, Health and Social Affairs of Georgia. She works with International Organizations as a legal expert.
Since 2016 she is a coach of the UGLS team, in 2019 at ICC commercial mediation competition, she as a coach get a 3rd prize award.