სამშვილდის არქეოლოგიური ექსპედიციის ყოველწლიური სამეცნიერო კონფერენცია.
ხუთშაბათს, 8 დეკემბერს, საქართველოს უნივერსიტეტის საკონფერენციო დარბაზში გაიმართა სამშვილდის არქეოლოგიური ექსპედიციის ყოველწლიური საანგარიშო კონფერენცია, რომელიც გახსნა ჰუმანიტარული სკოლის დირექტორმა პროფ. თ. ღუდუშაურმა.
წარმოდგენილი იქნა 2016 წლის საველე სამუშაოების არქეოლოგიური ანგარიში, სადაც უმნიშვნელოვანესი იყო სამშვილდეში ნეოლით-ენეოლითური პერიოდის ობსიდიანის ნამზადი იარაღის პრეზენტაცია.
ასევე, ექსპედიციის წევრებმა წარმოადგინეს პალინოლოგიური, ოსტეოლოგიური კვლევებისა და ლითონის არტეფაქტების კოსერვაცია-რესტავრაციის პროცესი და შედეგები.
მნიშვნელოვანი იყო ასევე, სამშვილდის ნაქალაქარის განახლებული ელექტრონული გზამკვლევის წარმოდგენა.
კონფერენცია შეაჯამა და მოპოვებულ სამეცნიერო შედეგებს მაღალი შეფასება მისცა აკადემიკოსმა გურამ ლორთქიფანიძემ.

On Thursday, 8 of December, Samshvilde Archaeological Expedition annual review conference was held in the conference hall of the University of Georgia. The director of the School of Humanities – Prof. Tinatin Gudushauri opened the conference.
2016 Archaeological Field work review was presented at the conference, the most important presentation at the conference was Neolithic-Enleolithic obsidian tool from Samshvilde settlement.
The members of the expedition also presented the results and the process of palynology, osteology researches and metal artifacts’ conservation-restoration.
The introduction of renovated electronic guide of Samshvilde settlement was of great importance as well.
The conference and the scientific research results were summed up and highly evaluated by the Academician Guram Lortkipanidze.