საქართველოს უნივერსიტეტმა ძალიან დიდ წარმატებას მიაღწია INADR -საერთაშორისო მედიაციის ამერიკულ კონკურსში
ჩვენი სამართლის სკოლის გუნდი ფინალისტ 4 გუნდს შორის მოხვდა, ბოლო რაუნდში ირლანდიის ბელფასტის უნივერსიტეტს შეხვდა და დაამარცხა.
2019 წლის შეჯიბრი საბერძნეთში, ქ. ათენში, 14-17 მარტს ჩატარდა და მასში მსოფლიოს წამყვანი უნივერსიტეტების სამართლის სკოლების 52 გუნდი მონაწილეობდა. საქართველოს უნივერსიტეტის სამართლის სკოლის გუნდი პირველი მონაწილე გუნდი იყო საქართველოდან.
განსაკუთრებული ისიც იყო, რომ ნახევარფინალში ორივე ქვე-ჯგუფში გადავედით: მედიატორებად და მომლაპარაკებლებად. ჩვენს გარდა მხოლოდ სამმა ამერიკული გუნდმა მიაღწია იგივე წარმატებას.
ჩვენი გუნდის სამი სამართლის სტუდენტისგან შედგებოდა: მარიამ თურმანიძე, ლაშა ლურსმანაშვილი და ანა ჯიქია. გუნდის ქოუჩები ნატა სტურუა და ანა ხურციძე იყვნენ.
ფინალში ერთადერთი არამშობლიურ ინგლისურ ენაზე მოლაპარაკე გუნდი ვიყავით და 4 ფინალისტიდან მეორე ადგილზე გავედით. კონკურსში მომლაპარაკებელ გუნდებს შორის პირველი ადგილი აიღო ტორონტოს უნივერსიტეტმა, მეორე ჩვენ - საქართველოს უნივერსიტეტის სამართლის სკოლამ, მესამე -ბელფასტის უნივერსიტეტმა და მეოთხე - ბერკლის სამართლის სკოლამ.
ისევ პრეცედენტი, ისევ წარმოუდგენელი წარმატება, უამრავი კომპლიმენტი, მსოფლიოს საუკეთესო გუნდების გვერდით, ამჯერად ფინალში...
ჩვენ შევძელით მსოფლიოსთვის გვეჩვენებინა, რომ საქართველოში მედიაციას აქვს მომავალი და ამ რწმენით და ენთუზიაზმით ვამზადებთ მომავალ თაობას.

The contest took place in Athens on March 14-17, 2019 gathering 52 teams representing law schools of world’s leading universities. Team from the University of Georgia was the first team to compete from Georgia.
It is also noteworthy that the team advanced to the semi-finals in both categories: as mediators and as negotiators. Only three other teams from the USA managed to advance to semi-finals in the same manner.
Our team comprised of three students: Mariam Turmanidze, Lasha Lursmanashvili and Ana Jikia, and the coaches - Nata Sturua and Ana Khurtsidze. We appeared to be the only non-native speakers’ team in the final round where we managed to take 2nd place. In the category of negotiators’ teams top four teams were: Toronto University – 1st place, the University of Georgia – 2nd place, the Queens University Belfast – 3rd place and Berkley Law School – 4th place.
Yet another outstanding achievement, positive feedback, together with the world’s best teams this time in the final round...
We managed to prove to the world that there is bright future awaiting the mediation in Georgia and we continue to prepare future generations with this faith.