საქართველოს უნივერსიტეტის სამეცნიერო ჰაბის ფარგლებში, 25 ოქტომბერს ცოტნე ჯავახიშვილის სახელობის სინთეტური ბიოლოგიის ინსტიტუტი გაიხსნა.
ინსტიტუტის გახსნაზე მეცნიერის სახელის უკვდავსაყოფად და ინოვაციური კვლევების წახალისების მიზნით ცოტნე ჯავახიშვილის სახელობის სამეცნიერო პრემია დაწესდა, რომელიც 100 000 ლარს შეადგენს. სამეცნიერო პრემია გამორჩეულ მეცნიერებს სამ წელიწადში ერთხელ მიენიჭებათ საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა სამ კატეგორიაში: ქიმია, ბიოლოგია და ფიზიკა.
ცოტნე ჯავახიშვილის სახელობის სინთეტური ბიოლოგიის ინსტიტუტი საქართველოს უნივერსიტეტის სამეცნიერო ჰაბის ნაწილია, სადაც უკვე ფუნქციონირებს მოლეკულური მედიცინის ინსტიტუტი და ერთიანი ჯანმრთელობის ინსტიტუტი. ჰაბი ინტერდისციპლინური კვლევითი სივრცეა, რომელიც გააერთიანებს სხვადასხვა მიმართულების მეცნიერთა ძალისხმევას ინოვაციური აღმოჩენებისა და ტექნოლოგიური განვითარების მიზნით.
სინთეტური ბიოლოგიის ინსტიტუტის საქმიანობა ორიენტირებული იქნება მოლეკულურ ინჟინერიაზე, გენომურ მოდიფიკაციებსა და ბიოტექნოლოგიურ ინოვაციებზე, რაც ხელს შეუწყობს ქვეყნის კვლევითი პოტენციალის გაფართოებასა და საერთაშორისო თანამშრომლობის გაღრმავებას.
აღსანიშნავია, რომ ინსტიტუტში ამჟამად ექვსი მეცნიერ თანამშრომელი მუშაობს, რომლებიც ცოტნე ჯავახიშვილის მოწაფეები არიან. ისინი იზიარებენ ცოტნე ჯავახიშვილის სამეცნიერო პრინციპებს და განაგრძობენ საქმიანობას მისი ხედვის შესაბამისად. ახალგახსნილ ლაბორატორიებთან ერთად, 26 ოქტომბერს საქართველოს უნივერსიტეტში ცოტნე ჯავახიშვილისადმი მიძღვნილი საღამო გაიმართა, სადაც მოწვეულნი იყვნენ მისი კოლეგები, ნათესავები და მეგობრები, რომელთაც ერთად გაიხსენეს მეცნიერის მიღწევები.

The Tsotne Javakhishvili Institute of Synthetic Biology was officially opened
As part of the University of Georgia’s Scientific Hub, the Career Development and Employment Office held an informational meeting.
On October 25, within the University’s Scientific Hub, the Tsotne Javakhishvili Institute of Synthetic Biology was officially opened.
To honor the memory of the distinguished scientist and promote innovative research, the Tsotne Javakhishvili Scientific Award was established. The award amounts to 100,000 GEL and will be granted once every three years to outstanding scientists in three categories of natural sciences: Chemistry, Biology, and Physics.
The Tsotne Javakhishvili Institute of Synthetic Biology is part of the University of Georgia’s Scientific Hub, which already includes the Institute of Molecular Medicinen and the Institute of One Health. The Hub represents an interdisciplinary research space that unites scientists from various fields to foster innovative discoveries and technological advancement.
The Institute of Synthetic Biology focuses on molecular engineering, genomic modifications, and biotechnological innovations, contributing to the expansion of the country’s research potential and the strengthening of international cooperation.
It is noteworthy that six research fellows currently work at the Institute — all former students of Tsotne Javakhishvili. They continue to follow his scientific principles and pursue research aligned with his vision.
In addition, on October 26, the University of Georgia hosted an evening dedicated to Tsotne Javakhishvili, where his colleagues, relatives, and friends gathered to commemorate his scientific achievements and lasting legacy.