საქართველოს უნივერსიტეტმა პარიზში „ჟურნალისტიკის თავისუფალი განათლების დეკლარაციის“ ხელმოწერაში მიიღო მონაწილეობა
11 ივლისს საფრანგეთში, პარიზში საქართველოს უნივერსიტეტის ჟურნალისტიკის პროგრამამ ისტორიული მნიშვნელობის დოკუმენტის- „ჟურნალისტიკის თავისუფალი განათლების დეკლარაციის“ ხელმოწერაში მონაწილეობა მიიღო.
ეს არის პირველი კეთილი ნების დოკუმენტი, რომელიც ჟურნალისტიკის განათლების თავისუფლებას ეხება. დეკლარაცია მსოფლიო ჟურნალისტიკის განათლების საბჭომ შეიმუშავა. ხელმომწერთა შორის წამყვანი ჟურნალისტიკის სკოლები და პროგრამები იყვნენ, რომელთაც დემოკრატიული ღირებულებები და ხარისხიანი მედიისკენ სწრაფვა აერთიანებთ.
„იმის ცოდნით, რომ დღეს როგორც არასდროს მნიშვნელოვანია ხარისხიანი ინფორმაცია, რაც მხოლოდ ხარისხიანი ჟურნალისტური განათლებით მიიღწევა, შევუერთდით ამ საერთო წამოწყებას. რადგან, ვცხოვრობთ იმ დროში, როდესაც დეზინფორმაცია, მის-ინფორმაცია და ზოგადად მედიის თავისუფლება საფრთხეშია. მიმაჩნია, რომ დამოუკიდებელი და ხარისხიანი მედიის არსებობა კიდევ უფრო მნიშვნელოვანია, ვიდრე ოდესმე და მისი როლი თავისუფალი სამყაროს განვითარებაში გარდამტეხია“ - აღნიშნა სოციალურ მეცნიერებათა სკოლის დირექტორმა ნათია კალაძემ.
აღსანიშნავია, რომ კონგრესსზე მრავალ სხვა მნიშვნელოვან საკითხთან ერთად განხილული იყო ჟურნალისტიკის სკოლების თანამედროვე გამოწვევები, მიდგომები და პროპაგანდასთან ბრძოლის (ფაქტების გადამოწმების, ვერიფიკაციის და ეთიკის) უახლესი ინსტრუმენტი და ტექნიკები.

The University of Georgia participated In The Signing of “Paris Declaration on Freedom of Journalism Education” in Paris
On 11th of July, Journalism Program of the University of Georgia participated in the signing of one of the most valuable document: “Paris Declaration on Freedom of Journalism Education” in France, Paris.
This is the first document that concerns freedom of journalism education. Declaration was elaborated by World Journalism Education Council. Leading programs of Journalism from top universities who share democratic values participated in the signing.
“Today it’s important to receive a quality information that can be only achieved by implanting the excellent journalism education. We are living in the era where freedom of media is in danger and the facts of disinformation is stated. I suppose that the existence of independent and quality media and the role in developing free society is crucial”- Director of School of Social Sciences- Natia Kaladze.
The declaration was signed within the scope of the Fifth World Journalism Education Congress at the University Paris-Dauphine. Also different challenges (fact check, verification, ethical issues) were discussed.