საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი - არქიტექტურა, ურბანისტიკა და დიზაინი - ბაკალავრი - 2010-01-09 - 2014-07-21
მილანის ტექნიკური უნივერსიტეტი - არქიტექტურა, ურბანისტიკა, კონსტრქუციული ინჟინერია - მაგისტრი - 2015-01-09 - 2018-07-25
არქიტექტურული ასოციაცია - ისტორია და კრიტიკული აზროვნება არქიტექტურაში - მაგისტრი - 2023-09-27 - 2024-09-27
წეროვანში, იძულებით გადაადგილებულ პირთა დასახლების რევიტალიზაცია - 2020
Tserovani: Cultural Reinvention - 09-02-2020
ARCT4130-ქალაქგეგმარების საფუძვლები (  2020/2021; 2021/2022; 2022/2023; 2024/2025; 2025/2026; )
ნოდარ კვანჭიანი, დიზაინ სტუდიო Aletertopos-ის თანადამფუძნებელი, პროფესიით არქიტექტორი, ურბანული დიზაინერი და მკვლევარი, 2020 წლიდან ასწავლის ქალაქგეგმარების საფუძვლებს საქართველოს უნივერსიტეტში. ამ კურსში იგი ფოკუსირდება პოსტ-საბჭოთა არქიტექტურის და ურბანული სივრცეების ტრანსფორმაციის პერსპექტივებზე. 2020 წელს ნოდარმა კოლეგებთან ერთად ჩამოაყალიბა საგანმანათლებლო პლატფორმა - Metaform და თბილისი არქიტექტურულ ბიენალეს ფარგლებში წარადგინა კვლევა, საერთაშორისო ვორქშოპი, გამოფენა და პუბლიკაცია. კვლევის შედეგად ნოდარმა 2021-2022 წლებში გამოსცა წიგნი სახელწოდებით - ქართული არქიტექტურის კრიტიკული ანალიზი (Metaform: Critical Analysis of Georgian Architecture.) 2023-24 წლებში ნოდარმა ისწავლა არქიტექტურულ ასოციაციაში ასპირანტურის პროგრამაზე - ისტორია და კრიტიკული აზროვნება არქიტექტურაში (History and Critical Thinking in Architecture). AA-ში პროფესორი მარინა ლატურის ხელმძღვანელობით მან წარადგინა თეზისი სახელწოდებით 'Actuality of a Time: temporal fragments of the city'. ასევე 2015-18 წლებში გაიარა არქიტექტურული დიზაინის სამაგისტრო პროგრამა მილანის ტექნიკურ უნივერსიტეტში. 2018 წლეს პროფესორი სტეფან ვიტსის ხელმძღვანელობით, წარადგინა თეზისი სახელწოდებით თეატრი და აკადემია ბერლინში (Theatre-Academy in Berlin). აღნიშნული პროექტისთვის იგი წარდგენილი იყო საერთაშორისო დაჯილდოების Young Talent Architecture Award 2020, ნომინაციაზე. მან ასევე მიიღო საუკეთესო აკადემიური პროექტის ნომინაცია ArchiAward 2019 და 2022-ის დაჯილდოვებებზე. ნოდარმა, ბაკალავრის ხარისხი არქიტექტურაში და ქალაქგეგმარებაში, მიიღო საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში 2010-14 წლებში. 2018-2022 წლებში ნოდარ კვანჭიანი მუშაობდა მილანში, სტუდიოში – Degli Esposti Architetti, ბარსელონაში სტუდიოში – Arriola and Fiol Architects, თბილისში კი არქიტექტურულ საპროექტოებში NS Studio and MUA.

Polytechnic University of Milan - SCHOOL OF ARCHITECTURE URBAN PLANNING CONSTRUCTION ENGINEERING - Master - 2015-01-09 - 2018-07-25
Architectural Association School of Architecture - History and Critical Thinking in Architecture - Master - 2023-09-27 - 2024-09-27
Tserovani: Cultural Reinvention of IDP settlement - 2020
Tserovani: Cultural Reinvention - 09-02-2020
ARCT4130-Basics of City planning (
Nodar Kvanchiani (b. 1992) is an architect, urban designer, and researcher based in London and Tbilisi. Since 2020, he has been an invited lecturer and study program developer at the University of Georgia, working on an undergraduate architecture program. The program, taught in English, aims to foster multicultural and inclusive education processes in Georgia. As a tutor, he leads the undergraduate course entitled Basics of City Planning: Reuse in Post-Soviet Transition.
He holds an MA in History and Critical Thinking in Architecture from the Architectural Association (AA) School of Architecture (2024), an MSc in Architectural Design from Politecnico di Milano (2018), and a BA in Architecture from Georgian Technical University (2015). His AA thesis is titled 'Actuality of a Time: temporal fragments of the city,' where he explored histories related to the establishment of the Global Prime Meridian in Greenwich (1884) and subsequent histories of restructurations of time within the project of modernity. The thesis was developed under the supervision of Professor Marina Lathouri. At Politecnico di Milano, under Professor Stefan Vieths, he developed the thesis Theatre Academy in Berlin. For this, he was nominated for the Young Talent in Architecture Award 2020.
In 2020, he co-organized Metaform: Critical Analysis of Georgian Architecture at the Tbilisi Architecture Biennial, featuring research, an international workshop, exhibitions, and a publication. He is also co-founder of the design studio Altertopos. Most recently, he served as a jury panelist for the Eliava Bazaar international competition.
With over seven years of professional experience in architectural, urban, and landscape design, he has worked in Milan with Degli Esposti Architects, in Barcelona with Arriola & Fiol Architects, and in Tbilisi with MUA and NS Studio.