ნიკოლოზ ჯავშანაშვილი
გაეროს ინდუსტრიული განვითარების ორგანიზაცია (UNIDO) - რესურსების ეფექტურობა და სუფთა წარმოება - ხარისხის გარეშე - 05/01/2014 - 09/30/2014
TIKA, JIKA, GDRE - ენერგოეფექტურობა და ენერგიის მართვა მრეწველობაში - ხარისხის გარეშე - 05/04/2015 - 05/15/2015
Fraunhofer IBP - შენობების ენერგოეფექტურობის სერთიფიცირება - ხარისხის გარეშე - 06/01/2022 - 06/30/2023
JICA - ენერგოეფექტურობის და ენერგიის დაზოგვის ხელშეწყობა - ხარისხის გარეშე - 06/04/2018 - 06/29/2018
Allplan GmbH - ენერგო აუდიტორების ტრენინგი - ხარისხის გარეშე - 07/02/2018 - 07/31/2018
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი - ენერგეტიკის - დოქტორი - 09/01/2011 - 07/03/2014
USAID - ენერგიის სამომხმარებლო მენეჯმენტი - ხარისხის გარეშე - 09/01/2011 - 09/30/2012
გაეროს ინდუსტრიული განვითარების ორგანიზაცია (UNIDO) - ენერგიის მენეჯმენტის სისტემები (EnMS) ISO 50001 - ხარისხის გარეშე - 10/09/2017 - 03/11/2019
Liquid Piston Stirling Engine with Parallel Scheme of the Several Units of the Compression-Expansion Elements - 2021
სახელმძღვანელო: ენერგოაუდიტი საქართველოს საყოფაცხოვრებო სექტორში - 2021
Determining Heat Losses from the Building Envelope Using the Non-Stationary Method - 2023
1st International Congress on Energy Systems Engineering - 18-10-2024
ენერგო ეფექტური სამშენებლო მასალა - ფიქალის ფოროვანი ბლოკი - 2015
ენერგოეფექტური და დაბალ ემისიური წვის დანადგარი. - 2022-2024
ენერგოეფექტურობა მშენებლობაში-ARCT1818 (  2024/2025; 2025/2026; )
ენერგოეფექტურობა მშენებლობაში-ARCT1818
ნიკოლოზ ჯავშანაშვილი გახლავთ ენერგო მრჩეველი საქართველოს ხელმძღვანელი 2018 წლიდან. 2014-2024 წლებში ენერგეტიკული მიმართულებით უძღვებოდა სალექციო კურსს ტექნიკური უნივერსიტეტის ენერგეტიკის ფაკულტეტზე და პარალელურად სხვადასხვა ფოკუს ჯგუფებისთვის ატარებდა ტრენინგებს. მას აქვს ადგილობრივ ენერგო ექსპერტად/კონსულტანტად მუშაობის 15 წლიანი გამოცდილება ისეთ საერთაშორისო ორგანიზაციებთან, როგორებიცაა: USAID, UNIDO, UNDP, UNECE, UNESCAP, EBRD, NIRAS, GIZ, პოლონეთის სოლიდარობის ფონდი და ენერგეტიკული გაერთიანება. ასევე, იგი 2019 წლიდან დღემდე აქტიურად უწევს ინსპექტირებას/კონსულტაციას საქართველოს მუნიციპალური განვითარების ფონდს სკოლებისა და ბაღების რეაბილიტაციისა თუ ახალი მშენებლობის პროექტებში, როგორც შენობების ენერგოეფექტურობის ექსპერტი. ასევე, მას მონაწილეობა მიღებული აქვს ენერგოეტიკეტირების კანონის, ენერგოეფექტურობისა და შენობების ენერგოეფექტურობის კანონების, ენერგეტიკისა და კლიმატის ეროვნული ინტეგრირებული გეგმის შემუშავებაში. 2014 წლიდან ნიკოლოზი საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტიდან ფლობს ენერგეტიკის და ელექტროინჟინერიის დოქტორის ხარისხს. გარდა ამისა, იგი ფლობს შემდეგი საერთაშორისო ორგანიზაციების მიერ გაცემულ სერთიფიკატებს: გაეროს ინდუსტრიული განვითარების ორგანიზაცია (UNIDO), იაპონიის საერთაშორისო თანამშრომლობის სააგენტო (JICA), თურქეთის საერთაშორისო თანამშრომლობის სააგენტო (TIKA), გერმანული ინსტიტუცია Fraunhofer Institute for Building Physics, ავსტრიული ორგანიზაცია Allplan GmbH, აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტო (USAID). ნიკოლოზს წარმატებით აქვს გავლილი შემდეგი კვალიფიკაციის ასამაღლებელი კურსები: 2023 წელს - შენობების ენერგოეფექტურობის სერთიფიცირება, 2019 წელს - ენერგიის მენეჯმენტის სიტემები (EnMS - ISO 50001), 2018 წელს იაპონიაში - ენერგოეფეტურობის და ენერგიის დაზოგვის ხელშეწყობა, ასევე 2018 წელს - ენერგო აუდიტორების ტრენინგი, 2015 წელს თურქეთში - ენერგოეფექტურობა და ენერგიის მენეჯმენტი მრეწველობაში, 2014 წელს - რესურსების ეფექტურობა და სუფთა წარმოება (RECP) და 2012 წელს - ენერგიის სამომხმარებლო მენეჯმენტი. იგი აქტიურად მოღვაწეობს სამეცნიერო მიმართულებითაც, კერძოდ კი მონაწილეობა მიღებული აქვს სხვადასხვა საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციებში, ასევე გახლავთ ავტორი სამეცნიერო სტატიებისა, მისი აქტიური ჩართულობით შეიქმნა ენერგო ეფექტური სამშენებლო მასალა და ენერგოეფექტური-დაბალემისიური წვის დანადგარი.

Nikoloz JAVSHANASHVILI
TIKA, JIKA, GDRE - Energy Efficiency and Management in Industry - Without Degree - 05/04/2015 - 05/15/2015
Fraunhofer IBP - Energy Efficiency Certification of Building - Without Degree - 06/01/2022 - 06/30/2023
JICA - Promoting of Energy Efficiency and Energy Conservation - Without Degree - 06/04/2018 - 06/29/2018
Allplan GMbH - Training and Certification of Energy Auditors - Without Degree - 07/02/2018 - 07/31/2018
Georgian Technical University - Energy - Doctor - 09/01/2011 - 07/03/2014
USAID - Energy Demand Side Management - Without Degree - 09/01/2011 - 09/30/2012
United Nations Industrial Development Organization (UNIDO) - (EnMS) Energy Management Systems – ISO 50001 - Without Degree - 10/09/2017 - 03/11/2019
Liquid Piston Stirling Engine with Parallel Scheme of the Several Units of the Compression-Expansion Elements - 2021
Book: Household Energy Audit in Georgia - 2021
Determining Heat Losses from the Building Envelope Using the Non-Stationary Method - 2023
1st International Congress on Energy Systems Engineering - 18-10-2024
Energy Efficient Construction Material – Slate Porous Block - 2015
Energy Efficient and Low Emission Combustion Device - 2022-2024
ARCT1818-Energy efficiency in construction (
Energy efficiency in construction-ARCT1818
Nikoloz JAVSHANASHVILI has been CEO of the Energy Advisor Georgia since 2018. In 2014-2024, he led a lecture course on energy-related issues at the Faculty of Energy of the Georgian Technical University and, in parallel, conducted trainings for various focus groups. He has 15 years of experience working as a local energy expert/consultant with international organizations such as: USAID, UNIDO, UNDP, UNECE, UNESCAP, EBRD, NIRAS, GIZ, Polish Solidarity Fund, and Energy Community. Also, since 2019, he has been actively inspecting/consulting the Municipal Development Fund of Georgia in school and kindergarten rehabilitation or new construction projects as an expert on energy efficiency of buildings. He has also participated in developing the Energy Labeling Law, the Energy Efficiency and Buildings’ Energy Efficiency Laws, the National Energy and Climate Integrated Plan (NECP).
Nikoloz holds PhD in Energy and Power Engineering from the Georgian Technical University since 2014. In addition, he holds certificates issued by the following international organizations: United Nations Industrial Development Organization (UNIDO), Japan International Cooperation Agency (JICA), Turkish International Cooperation Agency (TIKA), German institution - Fraunhofer Institute for Building Physics, Austrian organization - Allplan GmbH, United States Agency for International Development (USAID).
Nikoloz has successfully completed the following qualification enhancement courses: in 2023 - Energy Efficiency Certification of Buildings, in 2019 - Energy Management Systems (EnMS - ISO 50001), in 2018 in Japan – Promotion of Energy Efficiency and Energy Conservation, as well as in 2018 - Training of Energy Auditors, in 2015 in Turkey - Energy Efficiency and Energy Management in Industry, in 2014 - Resources Efficiency and Cleaner Production (RECP) and in 2012 – Demand Side Management.
He is also actively involved in scientific work, in particular, he has participated in various international scientific conferences, is also the author of scientific articles, and with his active involvement, an energy-efficient building material and an energy-efficient, low-emission combustion device were created.