იაკობ გოგებაშვილის სახ. პედაგოგიკურ მეცნიერებათა ინსტიტუტი - ფსიქოლოგია - მაგისტრი - -
ენისა და გრამატიკის ზოგადფსიქოლოგიური პრობლემები თანამედროვე ფსიქოლონგვისტიკაში, მშობლიური ენის გრამატიკული ცნებების ფორმირება, ტექსტის აღქმისა და შეფასების ფსიქოლოგიური პრობლემები, სიტყვის ანალიზი, როგორც მეტყველების ნაწილთა შესწავლის მეთოდი, აქტიური გრამატიკის განვითარების კვლევა და მისი გამოყენება სწავლაში, სინტაქსური ცნებების დაუფლების ფსიქოლოგიური თავისებურებები დაწყებით კლასებში, ენობრივი ინტერფერენციის ინდივიდუალურ განსხვავებათა კვლევის ერთერთი მეთოდი, მეტყველების განვითარების ზოგიერთი საკითხი სკოლამდელ ასაკში, სწავლის მოტივების განვითარება, გრამატიკული ცნება ,,წინადადების" დაუფლების ფსქიოლოგიური თავისებურებები სკოლაში, ქართული ენის სამყარო (მე -6კლ), ტექსტის, როგორც კომუნიკაციური ერთეულის აგების ფსიქოლოგიური თავისებურებები, ქართული ენის სწავლება არასასწავლო სიტუაციაში, ტექსტის პროდუცირებისა და თანმიმდევრული გაგების უნარი 14 -16 წლის მოზარდებთან, ,,მშვიდობისა" და ,,ომის" ცნებების აღქმა ქართველი მოზარდების მიერ, შფოთვის გამომწვევი სიტუაციები - კოგნიტური შეცდომა, - 0
ეროვნული სასწავლო გეგმის ექსპერტიზა(2011 -2016) - 01-01-2016
სწავლების ფსიქოლოგიური საფუძვლების კვლევა -
არასასწავლო ქცევის პირობებში ქართულის, როგორც მეორე ენის სასწავლო პროგრამა დაწყებთი სკოლის მოსწავლეებისათვის - 2008/2010

The world of the Georgian language - 0
In the conditions of non - academic behavior, the curriculum of Georgian as a second language in primary grades - 2008/2010
PSYC1241-History of Psychology (  2022/2023; 2023/2024; 2024/2025; 2025/2026; )
PSYC3115-Fundamentals of educational psychology (  2025/2026; )
PSYM5130-Psychological characteristics of adolesence (  2025/2026; )
Psychological characteristics of adolesence-PSYM5130
History of Psychology-PSYC1241
Maia Uturgaidze has obtained a doctor' s degree in Pedagogical science at the Sulkhan - saba Orbeliani Pedagogical University an has many years of work experience at the Department of Age - related an Pedagogical Psychology at the D. Uznadze institute of Psychology in the direction of researching the psychological foundations of development an teaching. She has published publications, scientific studies in the field of pedagogical psychology, received grants ( funded by the Georgian academy of Sciences an the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia), has practical experience with both children an teachers (training conducted by the Ministry of Education an Science). She is the co - author of the textbooks prepared for teachers by the National Curriculum an National assessment and Examinations Center, as well as the 6th grade textbook of the Georgian language. She was also an expert of the National Curriculum for 2011 -2016. all of the above give Maya Uturgaidze the competence to lead the lecture course: History of Psychology.