საქართველოს უნივერსიტეტის პროფესორ ფარიბორზ შარიფიან ჯაზის საერთაშორისო გამოფენაზე ოქროს მედალი და სპეციალური პრიზი გადაეცა.
პროფესორმა ფარიბორზ შარიფიან ჯაზიმ კიდევ ერთხელ მოუტანა პრესტიჟული აღიარება საქართველოს უნივერსიტეტს. ამჯერად იგი დაჯილდოვდა გლობალური ოქროს მედლით ძვლოვანი სკაფოლდის მიმართულებით მიღწეული წარმატებისთვის, რომელიც მას ლონდონში, კინგსტონის უნივერსიტეტში გადაეცა.
პროფესორი ფარიბორზ შარიფიან ჯაზი, რომელის მსოფლიოს მასშტაბით ყველაზე ციტირებად მეცნიერთა ორ პროცენტში შედის, ექვსწევრიან საერთაშორისო კვლევით ჟგუფში საქართველოს უნივერსიტეტს წარმოადგენდა. სწორედ ქართველი, ირანელი, აზერბაიჯანელი და თურქი მეცნიერებებით დაკომპლექტებულმა ამ გუნდმა მოიპოვა გლობალური ოქროს მედალი და სპეციალური ჯილდო გამოგონებებისა და ინოვაციების საერთაშორისო და სპეციალიზებულ გამოფენაზე (ITE 2025 London) სტომატოლოგიის (იმპლანტები, ნანოკომპოზიტები და ბიომასალები) და ფარმაციის სფეროებში.
დაჯილდოებული პროექტის სათაურია:
ქიტოზანზე დაფუძნებული ნანოკომპოზიტური სკაფოლდის წარმოება და განვითარება, გამაგრებული მაგნიუმით დოპირებული ჰიდროქსიაპატიტით და სპეციფიკური ბიოაქტიური აგენტებით (იკარიინი, ლითიუმის ქლორიდი და ნარინგენინი) ძვლოვანი ქსოვილის რეგენერაციისთვის 3D ბეჭდვისა და ელექტროსპინინგის ტექნოლოგიების გამოყენებით.
აღნიშნული საერთაშორისო ღონისძიება გაიმართა 2025 წლის 22–25 ოქტომბერს, კინგსტონის უნივერსიტეტში, ლონდონში, გაერთიანებულ სამეფოში.

A professor at the University of Georgia was awarded a gold medal by Kingston University
We extend our sincere congratulations to the University of Georgia, as well as to all faculty members, staff, and students, on the occasion of Professor Fariborz Sharifian Jazi receiving the Global Gold Medal and the Special Award of the International Inventions of the United Kingdom.
Professor Fariborz Sharifian Jazi has once again brought a prestigious honor to the University of Georgia. This time, he was awarded the Global Gold Medal for an Advanced Bone Scaffold at Kingston University, London, United Kingdom.
Professor Fariborz Sharifian Jazi, recognized as one of the top 2% most-cited scientists worldwide, represented the University of Georgia from the country of Georgia, with official affiliation to the University of Georgia. He participated as part of a six-member international research team from Georgia, Iran, Azerbaijan, and Turkey. The team successfully won the Global Gold Medal and the Special Award at the International and Specialized Exhibition of Inventions and Innovations (ITE 2025 London) in the fields of Dentistry (Implants, Nanocomposites, and Biomaterials) and Pharmacy.
The awarded project was entitled:
Production and Development of a Chitosan-Based Nanocomposite Scaffold Reinforced with Magnesium-Doped Hydroxyapatite and Specific Bioactive Agents (Icariin, Lithium Chloride, and Naringenin) for Bone Tissue Regeneration Using 3D Printing and Electrospinning Techniques.
This international event was held from October 22 to 25, 2025, at Kingston University London, United Kingdom.