სტაჟირების პროგრამა - საქართველოს კონკურენციის ეროვნულ სააგენტოში
საქართველოს უნივერსიტეტის დამამთავრებელი კურსის სტუდენტებს, მაგისტრატურის სტუდენტებსა და კურსდამთავრებულებს აქვთ შესაძლებლობა განაცხადი გააკეთონ სტაჟირების პროგრამაზე საქართველოს კონკურენციის ეროვნულ სააგენტოში.
• სტუდენტების პრაქტიკული, პროფესიული უნარ-ჩვევების განვითარების ხელშეწყობისთვის საჭირო შესაძლებლობის შექმნა;
• პროფესიონალების ზედამხედველობით და გამოცდილების გაზიარებით პროფესიული ზრდის ხელშეწყობა;
• კვალიფიციური კადრების მომზადების ხელშეწყობა;
• მომხმარებლის უფლებების დაცვის სფეროში საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება.
• უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების სამართლის, ეკონომიკისა და ბიზნესის ადმინისტრირების, ბაკალავრიატის დამამთავრებელ კურსის, მაგისტრატურისა და დოქტორანტურის საფეხურის სტუდენტი.
სტაჟირების პროგრამის მიმდინარეობის დეტალური აღწერა:
ეტაპი 1
სტაჟირების პროგრამით დაინტერესებულმა პირებმა 2023 წლის 10 მარტის ჩათვლით უნდა წარმოადგინონ განაცხადი საქართველოს კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს ელ. ფოსტაზე consumer@gnca.gov.ge , რომელიც უნდა შეიცავდეს:
• სტუდენტის სახელი და გვარი;
• პირადი ნომერი;
• ცნობა უმაღლესი სასწავლებლიდან სტუდენტის სტატუსის შესახებ;
კონკურსში მონაწილეობისთვის, იურიდიული/სამართლის ფაკულტეტის სტუდენტებმა უნდა წარმოადგინონ მომხმარებლის უფლებების დაცვასთან დაკავშირებული ნებისმიერი საკითხის შესახებ სტატია, რომელიც უნდა აკმაყოფილებდეს შემდეგ მოთხოვნებს:
• ნაშრომი უნდა იყოს ქართულ ენაზე;
• ნაშრომი უნდა იყოს მინიმუმ 3 გვერდი და მაქსიმუმ 5 გვერდი, შრიფტი - უნიკოდი (Sylfaen), რომლის ზომა უნდა შეადგენდეს 11-ს, ხოლო სტრიქონებს შორის დაშორება 1.15-ს;
• ფორმატი - ელექტრონული (MS Word ან PDF);
• ნაშრომი უნდა იყოს ორიგინალური, არ უნდა იყოს უკვე გამოქვეყნებული;
• ნაშრომი უნდა იყოს აქტუალური;
• ნაშრომი მიზნად უნდა ისახავდეს დარგში არსებულ დისკუსიაში ჩართვას ან ახალი დისკუსიის წამოწყებას, მასში უნდა იყოს მოცემული მყარი არგუმენტები და დასაბუთებული მოსაზრებები;
• ნაშრომი მნიშვნელოვანი უნდა იყოს სამართლის მეცნიერების განვითარებისთვის;
• ნაშრომში კვლევის მეთოდოლოგიის არსებობის შემთხვევაში, იგი სრულად უნდა იყოს დაცული;
• დაცული უნდა იყოს გამოყენებულ წყაროთა ციტირების სტილი (სტუდენტის არჩევანით) და მას უნდა ახლდეს ბიბლიოგრაფია.
კონკურსში მონაწილეობის მიზნით, ეკონომიკისა და ბიზნესის ადმინისტრირების სტუდენტებმა უნდა მოიძიონ მონაცემები (data) მომხმარებლის უფლებების დაცვასთან დაკავშირებული ნებისმიერი საკითხის შესახებ, დაამუშავონ MS Excel ის საშუალებით,  გააკეთონ შედეგების ვიზუალიზაცია (დეშბორდი,ინფოგრაფიკა ა.შ.) და ინტერპრეტირება.
• ფორმატი - ელექტრონული (MS Excel, MS PowerPoint ან მონაცემთა ვიზუალიზაციის სხვა პროგრამა);
• ნაშრომში მითითებული უნდა იყოს დასამუშავებელი მონაცემების წყარო;
• ნაშრომში გამოყენებული მონაცემები უნდა იყოს ზუსტი;
• მონაწილემ ეფექტიანად უნდა მოახდინოს მონაცემების დამუშავების შედეგად მიღებული ინფორმაციის ინტერპრეტირება.
ეტაპი 2
ნაშრომები, რომლებიც ტექნიკურ მოთხოვნებს დააკმაყოფილებენ, შეფასდება კომპეტენტური პირების მიერ შექმნილი კომისიის მიერ (სააგენტოს თავმჯდომარე, თავმჯდომარის პირველი მოადგილე, მომხმარებლის უფლებების დაცვის დეპარტამენტის უფროსი, მომხმარებლის უფლებების დაცვის დეპარტამენტის უფროსის მოადგილე, იურიდიული დეპარტამენტის უფროსი, იურიდიული დეპარტამენტის უფროსის მოადგილე);
საუკეთესო ნაშრომების ავტორი სტუდენტები (2 სამართლის სპეციალიზაციის, 1 ბიზნესის ადმინისტრების/ეკონომიკის სპეციალიზაციის) სტაჟირებას გაივლიან საქართველოს კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს მომხმარებლის უფლებების დაცვის დეპარტამენტში.

Internship program - at the National Competition Agency of Georgia
Junior and senior year students, MA students and graduates of the University of Georgia have an opportunity to apply for an internship program at the National Competition Agency of Georgia.
Purpose of the program:
• creating the necessary opportunity to promote the development of students' practical, professional skills;
• Promotion of professional growth by supervision of professionals and sharing of experience;
• promotion of training of qualified personnel;
• Raising public awareness in the field of consumer rights protection.
Basic requirements:
• A student of law, economics and business administration, undergraduate course, master's degree and doctoral level of a higher educational institution;
Detailed description of the course of the internship program:
Stage 1
Persons interested in the internship program until March 10, 2023
They should submit an application to the National Competition Agency of Georgia by e-mail. to consumer@gnca.gov.ge, which should include:
name and surname of the student;
personal number;
Certificate of student status from the higher education institution;
To participate in the competition, law students must submit an article on any issue related to the protection of consumer rights, which must meet the following requirements:
The paper must be in Georgian;
The work should be at least 3 pages and at most 5 pages, the font - Unicode (Sylfaen), the size of which should be 11, and the distance between the lines - 1.15;
format - electronic (MS Word or PDF);
The work must be original, not already published;
The paper must be relevant;
The paper should aim to engage in the existing discussion in the field or initiate a new discussion, it should contain solid arguments and reasoned opinions;
The paper must be important for the development of legal science;
If there is a research methodology in the work, it must be fully protected;
The citation style of the sources used (of the student's choice) must be followed and a bibliography must accompany it.
In order to participate in the competition, economics and business administration students must find data on any issue related to the protection of user rights, process it through MS Excel, visualize the results (dashboard, infographics, etc.) and interpret them.
format - electronic (MS Excel, MS PowerPoint or other data visualization program);
The source of the data to be processed must be indicated in the paper;
The data used in the paper must be accurate;
The participant must effectively interpret the information obtained as a result of data processing;
Stage 2
Papers that meet the technical requirements will be evaluated by a commission created by competent persons (Chairman of the Agency, First Deputy Chairman, Head of the Consumer Rights Protection Department, Deputy Head of the Consumer Rights Protection Department, Head of the Legal Department, Deputy Head of the Legal Department)
Authors of the best papers (2 law specialization, 1 business administration/economy specialization) will undergo an internship at the Consumer Rights Protection Department of the National Competition Agency of Georgia.