პროგრამის ფარგლებში შერჩეული სტუდენტები ისწავლიან კაუნასის ტექნოლოგიების უნივერსიტეტში 1 სემესტრის განმავლობაში (გაზაფხულის სემესტრი - 2025-2026 აკადემიური წელი)
*აპლიკაცის შემოტანა არ შეუძლიათ · საბაკალავრო პროგრამის პირველი კურსის სტუდენტებს; · იმ სტუდენტებს, რომელთათვისაც 2025-2026 აკადემიური წლის გაზაფხულის სემესტრი წარმოადგენს საბაკალავრო ან სამაგისტრო პროგრამის სწავლების ბოლო, დამამთავრებელ სემესტრს; · სტუდენტებს, რომლებსაც აპლიკაციის გამოგზავნის მომენტში არ აქვთ საქართველოს უნივერსიტეტში აქტიური სტუდენტის სტატუსი.
კაუნასის ტექნოლოგიების უნივერსიტეტი სთავაზობს სტუდენტებს მათი სტუდენტური საერთო საცხოვრებლებით სარგებლობას, რომლის საფასურია 80-210 ევრო. სტუდენტი თავისუფალია დამოუკიდებლად მოიძიოს მისთვის სასრუველი ნებისმიერი სხვა სახის საცხოვრებელი.

We are pleased to announce the call for applications for Mobility Direct exchange program at the Kaunas University of Technology, Kaunas, Lithuania.Selected students will study one semester at the Kaunas University of Technology (Spring Semester - 2025-2026 academic year). See the webpage of the university - https://en.ktu.edu/
The student with the highest academic performance will receive accommodation scholarship - the University of Georgia will fully fund the accommodation fees. Only the bachelor’s and master’s degree students of the school of Business and Administration are eligible to apply.
*The following students can not apply: · Bachelor’s students currently on their 1st year of studies; · Bachelor’s or Master’s students for whom the spring semester of the 2025-26 academic year will be the last semester of their studies; · Students whose student statuses are not active at the time of the application.
Kaunas University of Technology offers student dormitory to the exchange students. The cost of the student accommodation is 80-210 EUR.